Agnieszka i Mikołaj Szczech, Kuba

Kuba – wyspa wielu sprzeczności.

Kraj, w którym obowiązują dwie waluty - Jedna dla mieszkańców, a druga przede wszystkim dla turystów. 1 Euro = 1CUC (Peso Wymienialne) = 25 CUP (Peso Narodowe). Z kantorów mogą korzystać tylko turyści po okazaniu paszportu. Średnia miesięczna pensja pracownika sektora państwowego to równowartość 30 Euro. (tyle mniej więcej kosztują jeansy na Kubie).

Sektor prywatny praktycznie nie istnieje. Można otworzyć restaurację, ale tylko jedna. Sieciówki są zabronione.

Kraj przez rządzących pozbawiony możliwości rozwoju. Wszyscy mają mieć po równo – czyli mało!

Rynek samochodów nowych nie istnieje. Można zakupić samochody używane po wcześniejszej zgodzie wydanej przez ministerstwo. Np. 10 letni Peugeot 106 kosztuje 40 tys euro !!! Co przy pensji 30 euro wydaje się być niemożliwe – a jednak 😉 Osoby uprawiające np. mango czy posiadające hodowle krów muszą oddawać do państwowych skupów ok 75% swoich plonów. Właściciele plantacji tytoniu muszą oddawać 90%.

Nadal towary kupowane są „na kartki”. Dostaje się na nie podstawowe produkty jak cukier, ryż, mąkę, mleko, przydział mięsa i kawy (kawa z domieszka prażonej fasoli dla zwiększenia wagi). Dzieci do 8 roku życia otrzymują codziennie litr mleka.

Jednocześnie szkolnictwo jest całkowicie darmowe. Dzieci otrzymują książki i zeszyty. Wszyscy uczniowie posiadają mundurki. Uczelnie wyższe również są darmowe ale na większości kierunkach trzeba podpisać „lojalki” na kilka lat zabraniające wyjazdów zagranicznych.

Główny źródłem utrzymania Kuby jest eksport usług medycznych do krajów takich jak Argentyna czy Ekwador. Wysyłają tam swoich lekarzy jak i produkty medyczne, które wynaleźli kubańscy naukowcy.

Dla przykładu Argentyna płaci pensje dla 1 lekarza w wysokości 2.000 Euro. Sam lekarz otrzymuje 700 – 800 euro, resztę zatrzymuje kubański rząd. Drugim źródłem dochodu jest turystyka, która opiera się na państwowej bazie hotelowej, państwowych firmach autobusowych itp.

Bardzo gorąco polecamy Kubę jako kraj do odwiedzenia!!! Nawet podczas pory deszczowej nie trzeba martwić się o pogodę i średnia temp. to 35 st C w cieniu.