Maciej Tuszyński, Lodowiec Svartisen, Norwegia

Drugie miejsce w lipcowej edycji konkursu

Wyprawa wędkarska na lodowiec Svartisen.

Lodowiec Svartisen to drugi co do wielkości norweski lodowiec. Jego najwyższy punkt ma wysokość 1594 m n.p.m. a grubość lodu osiąga 450 metrów, co czyni go najgłębiej osadzonym lodowcem w Europie. Znajduje się w kręgu polarnym. W okresie letnim mamy do czynienia z dniem polarnym a więc słońce nie zachodzi za horyzont. Idealna opcja na relaks i odpoczynek również dla ludzi nie pałających pasją do wędkarstwa.

Przepiękne widoki. Krystalicznie czysta woda i powietrze, fiordy wznoszące się kilkaset metrów w górę od tafli morza, ośnieżone szczyty i dzika przyroda pomogą nabrać sił na resztę roku każdemu kto odważy się na taką podróż.

No i oczywiście ryby. Północne fiordy Norwegii to ostatni bastion, gdzie ekosystem wód nie zmienia się w dobie ogólnej urbanizacji, masowych połowów i zanieczyszczenia środowiska. Złowienie metrowego okazu nie jest niczym wyjątkowym. Występuje tutaj kilkanaście gatunków ryb cenionych przez wędkarzy. Olbrzymie halibuty dorastające czasami do 300 kg, popularne dorsze, waleczne rdzawce czy niezbyt piękne ale strasznie silne zębacze to tylko niektóre rodzaje ryb które udało nam się złowić podczas pobytu.

Podróż nie należy do najłatwiejszych, jednak nie ma mowy o nudzie ze względu na widoki wokół. Krajobrazy północnej Szwecji i Norwegi zapierają dech w piersiach. Uważać trzeba tylko na łosie