Edyta Nicińska, Budapeszt, Węgry

Zwyciężczyni majowej edycji konkursu.

Budapeszt to stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju nad rzeką Dunaj.

Jedno z najbardziej klimatycznych miast w Europie, miejscami magiczne! Warto go odwiedzić i poczuć jego klimat Z całą pewnością również można powiedzieć o nim, że jest miastem kontrastów i dlatego też jest taki intrygujący.

Spędziłam tutaj bardzo aktywny weekend majowy. Codziennie pokonywałam pieszo wiele kilometrów i poznawałam miasto z każdej strony. Budapeszt jest przepełniony ogromną ilością zabytków i atrakcji, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Miasto pod względem turystycznym można podzielić na 3 części: Budę, Peszt i okolice Wyspy Małgorzaty.

Moim faworytem jest zdecydowanie Buda, choć Peszt jest pełen uroku, to jednak Buda jest spokojniejsza, a wino w winiarni z widokiem na Dunaj smakuje wyjątkowo :)

Co najbardziej polecam zobaczyć w Budapeszcie?

📌GÓRA GELLERTA czyli wielkie, zielone wzgórze w samym centrum miasta. Na jego szczycie znajduje się cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności.

📌ZAMEK KRÓLEWSKI- kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym. Jeden z najważniejszych symboli kraju.

📌BASZTA RYBACKA- gdyby w Budapeszcie nie było nic oprócz Baszty Rybackiej, to i tak warto byłoby przejechać tu, aby ją zobaczyć. Widok piękny i bajkowy. Ponadto z samych baszt rozpościera się wspaniały widok na całą historyczną część Pesztu.

📌KOŚCIÓŁ ŚW. MACIEJA: najpiękniejszy i najsłynniejszy kościół katolicki Budapesztu

📌PARLAMENT - najbardziej znany budynek Budapesztu i Węgier – neogotycki, ogromny budynek stojący tuż nad brzegiem Dunaju. Zdecydowanie wywarł na mnie największe wrażenie.

📌PLAC BOHATERÓW - na środku ogromnego placu stoi Pomnik Tysiąclecia, z archaniołem Gabrielem na szczycie.

📌BAZYLIKA ŚWIĘTEGO STEFANA - monumentalna budowla ku czci najważniejszego świętego i pierwszego króla Węgier – Stefana. Jest największym kościołem w Budapeszcie.

📌Mosty Budapesztu: Elżbiety, Małgorzaty, Wolności i Łańcuchowy - mosty te, piękne w dzień, po zachodzie słońca nabierają jeszcze dodatkowo uroku przez świetnie wykonane iluminacje.

📌TERMY SZECHENYI: jeden z największych kompleksów basenów termalnych w tej części Euro