Justyna Labudda, Syberia (Hel), Polska

Syberia jest położona w odległości 1 km od głównej zabudowy Kuźnicy na Mierzei Helskiej. W Kuźnicy mierzeja jest najwęższa – ma tylko niespełna 200 metrów. Osiedle zostało nazwane Syberią przez mieszkańców Kuźnicy, ponieważ przez 30 lat w tym miejscu mieszkały tylko 3 rodziny.

29 października 1999 r. doszło tutaj do wypadku lotniczego z udziałem wojskowego samolotu MIG-21.

O godzinie 16:27 z powodu awarii samolotu katapultował się pilot z bazy lotnictwa Marynarki Wojennej w Babich Dołach koło Gdyni.

Pilot opuścił kabinę samolotu w 8 minucie lotu w rejonie Półwyspu Helskiego. Samolot MIG-21 Bis rozbił się w Kuźnicy - Syberii na Półwyspie Helskim.

Pilot myśliwca nie odniósł obrażeń.

Samolot spadł na sezonowy sklep spożywczy (sklep był zamknięty), który uległ całkowitemu zniszczeniu. Na szczęście prócz sklepu nic nie zostało zniszczone oraz nikt nie zginął.

O prawdziwym cudzie mogą mówić mieszkańcy okolicznych domów (miejsce upadku było nie dalej niż 10-15 metrów od nich), a w szczególności właściciele Willi GRYF, po dachu którego praktycznie ześlizgnął się samolot (przeleciał tak nisko, że zerwał antenę telewizyjną, choć nie dotknął dachu).

W miejscu zniszczonego pawilonu od 2001 r. stoi kaplica w kształcie łodzi z figurą św. Barbary, pochodzącą z ołtarza papieskiego z Sopotu