Karol Żygowski Christiania

"Wolne Miasto Christiania" to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Danii, ale i całego świata. To jest właśnie to: wolność

Historia

Miasto powstało w 1971 roku, kiedy grupa hippisów zajęła opuszczone koszary, rozsiane na obszarze ok. 40 hektarów w byłej jednostce wojskowej niedaleko centrum Kopenhagi. . W 1989 roku miasto-dzielnica formalnie uzyskało swoje dzisiejsze prawa. Przez pierwsze lata Christiania rozwijała się dynamicznie, w szczytowych okresach zamieszkiwało ją kilka tysięcy mieszkańców. W środku było kolorowo, ogródki były zadbane i dostarczały pożywienia, ludzie byli szczęśliwi. Mieszkańcy mogli samodzielnie hodować miękkie narkotyki oraz wytwarzać alkohol, a władze się w to nie wtrącały. Każdy mieszkaniec Kopenhagi chcący bez stresu zapalić “skręta” wybierał się właśnie tam.

Obecnie

Przez prawie 50 lat istnienia dzielnicy termin „Christiania” znalazł dość szerokie zastosowanie w skandynawskich mediach, gdzie mianem tym określana jest często wizja w pełni wolnego, utopijnego społeczeństwa. Pomalowane ściany domów, wąskie ścieżki między drzewami i pięknie położone nad wodą niewielkie domki to tylko część rzeczy które zobaczysz w tym wolnym mieście. Niestety, dzisiejsza Christianii to obraz daleki od kolorowego świata hipisów i dzieci kwiatów. Miejsce jest bardzo bezpieczne i chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata: tych którzy chcą legalnie zapalić, oraz tych którzy po prostu chcą odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Haszysz i marihuana z całego świata

Charakterystyczny, słodki zapach marihuany czuć na każdym rogu. Sprzedawane oficjalnie w niewielkich straganach, podobnych do tych, na których u nas sprzedaje się warzywa na targowisku. Wszystko jest dobrze wyeksponowane i opisane, a sprzedawcy oferują fachowe doradztwo. Można kupić gotowego skręta (od około 30 koron) lub bryłkę haszyszu z dowolnej części świata. Wybór jest olbrzymi, zyski z handlu miękkimi narkotykami oceniane są na ponad 500 mln złotych rocznie.

Na terenie Christianii jest zakaz robienia zdjęć. Udało mi się jednak ukrytą kamerą nagrać niektóre miejsca. Zobaczcie sami.

Adres: Sydområdet 4, 1440 København K, Dania