Patrycja Hara, Chorwacja

Drugie miejsce w sierpniowej edycji konkursu.

Wyspa Brač – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km. Najwyższy punkt wyspy to Vidova Gora (778 m n.p.m.). Największa miejscowość wyspy to Supetar. W Bolu znajduje się najokazalsza drobnożwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy – Zlatani Rat (Złoty Przylądek, Złoty Róg). Z marmuru wydobywanego na wyspie budowano pałac Dioklecjana w Splicie, wykorzystano go także przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie.

Makarska – miasto w południowo-wschodniej Chorwacji, w żupanii splicko - dalmatyńskiej, u podnóża masywu górskiego Bikovo (Góry Dynarskie), nad Morzem Adriatyckim, główny ośrodek Riwiery Makarskiej i największy chorwacki kurort turystyczny, położony 60 km na południowy wschód od Splitu oraz 140 km na północ od Dubrownika.

Makarska należy do najcieplejszych miejscowości w Chorwacji. Występuje tu typowy klimat śródziemnomorski – gorące i suche lato oraz łagodna zima z dużą liczbą dni deszczowych. Rocznie notuje się tutaj około 2700 godzin słonecznych. Średnia temperatura roczna wynosi 20 °C, zaś średnia latem waha się pomiędzy 23 °C, a 27 °C.

Miasto posiada dwa nadmorskie bulwary, wysadzane palmami i otoczone punktami gastronomiczno-handlowymi, a także półtorakilometrową, kamienistą plażę w zatoce Donja Luka.

Wyspa Hvar – górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji. Najwyższy szczyt wyspy to Sveti Nikola (626 m). Po północnej stronie wybrzeża występują półwyspy i zatoczki, natomiast południowy brzeg jest stromy i skalisty. Wyspa porośnięta jest roślinnością śródziemnomorską (makią), a także lawendą dlatego też Hvar znana jest również jako „lawendowa wyspa”, ze względu na sadzoną masowo lawendę, która jest jednym z głównych źródeł dochodów wyspy. Hvar jest znany z niebezpiecznych i krętych dróg. Chorwaci mają nawet swoje powiedzenie, jeśli chcą komuś źle życzyć: „obyś zginął na drogach Hvaru”. Największe w Chorwacji nasłonecznienie (średnio 2724 godz. rocznie) powoduje że wyspa jest atrakcyjna nawet zimą. Na Hvarze nie ma żadnych rzek ani jezior, a roczna suma opadów wynosi mniej niż 800 mm. Do tradycyjnych zajęć ludności należy rybołówstwo oraz uprawa winnej latorośli, oliwek, fig, a także lawendy i rozmarynu.W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.

Brela symbolem tej miejscowości jest tzw. „Kamień Breli”. Ta zanurzona w morzu skała obrośnięta jest sosnami, które dumnie wyciągają korony w górę, prezentując swoje piękno, siłę, moc i swoistą krnąbrność – wyrastają bowiem z gołego kamienia.