Dojazd do Danii

Dojazd do Danii: Jutlandia i Fionia

Do Danii można dostać się samochodem korzystając z granicy lądowej między Niemcami a Danią. Autostrady w Niemczech i Danii są bezpłatne.

Opcji podróży jest kilka: można kierować się w Polsce na Szczecin, a następnie w kierunku Lubeki, aż do granicy niemiecko-duńskiej. Można też  pojechać w kierunku Berlina, a następnie Lubeki. W każdym przypadku większość trasy poprowadzona jest autostradami lub trasami szybkiego ruchu. 

Przykładowe odległości i czas trwania podróży samochodem: 

Dojazd na wyspę Fionia odbywa się bezpłatna  autostradą i nie ma żadnej opłaty za most. 


Dojazd do Danii: wyspa Zelandia

Na wyspę Zelandia można dostać się dwoma sposobami: samochodem korzystając z granicy lądowej między Niemcami a Danią, a następnie płatnym mostem w Danii albo promem z Niemiec (Rostock).

Most jest otwarty 24 godziny na dobę: cena za przejazd autem osobowym to 245 DKK (140 PLN).  Ceny za przejazd innymi środkami transportu znajdziesz tutaj.

Podróż promem Rostock - Gedser to wydatek 108 EURO (460 PLN) bez wcześniejszej rezerwacji. Bilet można zakupić  przed wjazdem na prom w porcie do 15 minut przed rejsem.  Wszystkie ceny połączeń Rostock - Gedser znajdziesz tutaj

Przykładowe odległości i czas trwania podróży samochodem (bez promu przez most)

Przykładowe odległości i czas trwania podróży samochodem (prom)

Adres skąd odpływa prom po stronie niemieckiej: Zum Fahrterminal 1, 18147 Rostock Uberseehafen

Adres skąd odpływa prom po stronie duńskiej: Jernbanevejen 1, 4874 Gedser

Zalecamy przeprawę promową.

Przewozy osobowe

Wiele firm proponuje przewozy osobowe na trasie Polska-Dania-Polska

Koszt transportu w jedną stronę to wydatek rzędu: 300-400 PLN

Należy zadzwonić do przewoźnika i ustalić termin, godzinę oraz miejsce odbioru.



Przepisy drogowe

Drogi publiczne i autostrady w Danii są bezpłatne. Maksymalna dopuszczalna prędkość:

Prawo duńskie przewiduje wysokie mandaty  przy przekroczeniu prędkości.. Przestrzeganie go jest niezwykle ważne, a wszelkie dyskusje z policją mogą pogorszyć sytuację kierowcy. Osoby nieposiadające meldunku zobowiązane są do zapłaty mandatu gotówką. Wysokość mandatu ściśle określona jest w katalogu wykroczeń drogowych. Przy odmowie zapłaty kary sprawa kierowana jest na drogę sądową, a samochód przewożony jest na policyjny parking.

Przepisy drogowe w Danii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na rowerzystów, gdyż w Danii mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Przy wykonywaniu skrętu w prawo warto sprawdzić więc lusterka. Ponadto używanie klaksonu w miastach dozwolone jest tylko w przypadku sytuacji zagrażających życiu.


Wyposażenie pojazdu


Kamizelka odblaskowa

Zalecane posiadanie i używania kamizelki odblaskowej przy opuszczaniu pojazdu poza terenem zabudowanym zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych.


Światła mijania

Używanie świateł mijania obowiązkowe przez 24h, przez cały rok, przez wszystkie pojazdy silnikowe.


Prawo jazdy

Do prowadzenia pojazdu uprawnione są tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

Uwaga: Na autostradzie, w przypadku nagłego hamowania/zwalniania lub widząc niebezpieczeństwo wypadku kierowca jest obowiązany włączyć światła ostrzegawcze swojego pojazdu, aby uprzedzić o sytuacji jadących za nim.

Obowiązek używania kierunkowskazów przy manewrach wymijania, zmiany pasy ruchu i ruszania z miejsca postoju. Zakaz wyprzedzania na zakrętach, skrzyżowaniach, wierzchołkach wzniesień i przejściach dla pieszych (fodgaengerovergang).

 

Parkowanie w Danii 

Obowiązkowe jest używanie zegara parkingowego w każdym miejscu (zdjęcie poniżej), gdzie postój ograniczony jest czasowo. Odpowiednie zegary parkingowe w formie papierowego dysku, dostępne są na większości stacji benzynowych. Brak zegara bądź nieprawidłowe jego ustawienie może skutkować mandatem w wysokości do 800 DKK.

Możliwość parkowania dwoma kołami na chodniku przewidują przepisy jedynie niektórych gmin duńskich (np. zakaz w Kopenhadze). Limity czasowe parkowania oznaczone są na znakach. Oznaczenia napisane są po duńsku i wskazują dni tygodnia oraz godziny dozwolonego lub niedozwolonego parkowania. Miejsca, w których parkowanie jest zabronione są często oznaczone żółtą, ciągłą linią na krawężniku.

Tłumaczenia niektórych skrótów i zwrotów:


Kary za wykroczenia drogowe

Przykładowa wysokość mandatów, pobieranych na miejscu, za wykroczenia drogowe:

Jeżeli pojazd przekracza prędkość 140 km/h mandaty automatycznie ulegają podwyższeniu.


Dania posiada ok. 1111 km autostrad, z których główne to:

Płatny jest przejazd mostami: most STOREBAELT (18 km) łączy Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg), ceny w DKK


Kategoria pojazdu, koszt przejazdu w jedną stronę DKK

Motocykl - 125 DKK

Samochód osobowy do 6 m, do 3,5 t - 245 DKK

Taryfikator mandatów (na dzień 03.07.2018)

Źródło www.politi.dk