Informacje praktyczne
Ceny żywności w Danii
Ceny są zróżnicowane. Najlepiej zapoznać się z aktualnymi cenami produktów na stronach sklepów. Wiele produktów można kupić w cenach takich jak w Polsce.
Najtańsze sieci to Aldi oraz Lidl i tak jak w Polsce, obniżone ceny poszczególnych produktów są na porządku dziennym . Innym marketem z często pojawiającymi się “kłującymi w oczy” cenami jest Fakta . Pozostałe sieci, jak Rema 1000 także oferują promocje - choć głównie w weekendy.
W trzymaniu ręki na promocyjnym pulsie pomaga aplikacja z aktualnymi gazetkami wszystkich duńskich sieci MineTilBud: pobierz na telefon. W Danii sklepy są otwarte w każdą niedzielę. Udanych zakupów 🛍️
Przykładowe ceny produktów w Danii (kliknij)
Przykładowe orientacyjne ceny :
Coca-Cola (1,5 L): 18 kr
sok pomarańczowy (1 L)l: 14 kr
mięso mielone (500 g): 25 kr
margaryna (375 g): 20 kr
jogurt (1000 g): 15 kr
banany (10 szt): 20 kr
pasztet (400 g): 15 kr
kurczak (1200 g): 40 kr
chleb pełnoziarnisty (1000 g): 15 kr
frytki (1200 g): 12 kr
Sklepy z używanymi artykułami
Ubrania, garnki, talerze, sztućce, meble...Nie zabieraj do Danii całego dobytku. Wpadnij do Genbrug’a. Za nieduże pieniądze dostaniesz tutaj dosłownie wszystko.
Genbrugsbutikker - w skrócie Genbrug - to sklep typu second hand. W Danii jest ich mnóstwo i są niemal na każdym rogu - nawet w najmniejszym mieście, często na wsi.
Genbrug to po duńsku recykling, ale w tym kontekście oznacza sklep z używanymi artykułami - głównie odzież, ale także książki, meble, zabawki, naczynia i całe mnóstwo drobiazgów do domu. Czasem antyków.
Wiele sklepów “recyklingowych” jest prowadzonych przez organizacje charytatywne (jak Czerwony Krzyż), często zatrudniają wolontariuszy, a zysk przeznaczają na szczytne cele.
Atrakcje w Danii
Malownicze Królestwo Danii, będące jednocześnie najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy.
Dania to piękny kraj o ciekawej historii, który turystów zachwyca niepowtarzalnym klimatem i krajobrazami.
Swą wyjątkowość zawdzięcza położeniu - większa część kraju leży na półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach, z czego tylko 76 jest zaludnionych. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze.
Przygotowaliśmy dla Was opisy ze zdjęciami 102 atrakcji (kliknij)
Przepisy prawne w Danii
Wwóz, posiadanie lub sprzedaż nawet najmniejszych ilości narkotyków zagrożone są wieloletnimi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się kupowania towarów niewiadomego pochodzenia i zachowywać paragony potwierdzające ich zakup. Zabroniona jest sprzedaż uliczna i obnośna, a także nocowanie na ulicach i w parkach. Niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych osobom poniżej 16 roku życia, a wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia.
Zabronione jest posiadanie przy sobie noży o długości ostrza powyżej 7 cm., oraz noży sprężynowych (z chowanym ostrzem) a także wszelkich rodzajów gazów ( np. pieprzowy czy łzawiący).
Osoby zamierzające przyjechać do Danii z psem, muszą pamiętać, że nie jest dozwolone posiadanie psów należących do jednej z 13 zabronionych w Danii ras: w tym pitbull terrier, amstaff i buldog amerykański. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC dla psa.
Przepisy celne w Danii
Zgodnie z przepisami UE dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe i tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10 tys. EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym (www.skat.dk). Osoby wwożące leki powinny zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie, potwierdzające konieczność ich stosowania.
Ceny paliwa w Danii
Większość stacji benzynowych w Danii jest bezobsługowych.
Paliwo występuje jako Pb 92, Pb 95 oraz Diesel. Paliwo 98 oktanowe występuje bardzo rzadko.
Ceny paliw w Danii zmieniają się kilka razy w ciągu dnia. Najtańsze paliwo jest zwykle w godzinach porannych.
Należy pamiętać, że czasami przy płatności kartą płatniczą bank blokuje kwotę wyższą od tej którą faktycznie musimy zapłacić. Na przykład kwota wynikająca z tankowania to 300 kr, a blokada na koncie jest na kwotę 500 kr. W ten sposób bank zabezpiecza płatność. Zwykle po 1 albo 2 dniach pozostała kwota wraca na konto bankowe.
Ceny paliwa
Ceny na dzień 10.10.2019
Diesel 11,19 kr (6,3 pln)
Benzyna 9.89 kr (5,6 pln)
Tankowanie
Pierwszym krokiem po zaparkowaniu przy odpowiednim dystrybutorze jest wczytanie karty płatniczej, można również zmienić język na angielski.
Następnie należy wpisać PIN
Po wprowadzeniu PIN pojawi się komunikat dotyczący wyboru odpowiedniego dystrybutora.
Po dokonaniu wyboru dystrybutora, zobaczymy komunikat informujący, że możemy rozpocząć tankowanie. Dopiero teraz fizycznie podnosimy „pistolet” do tankowania.
Po zakończeniu tankowania należy odłożyć „pistolet”.
Jeśli chcesz uzyskać paragon to należy wybrać opcje Kvittering.
Popularne stacje paliw
Circle K lista stacji w Danii