Informacje praktyczne

Ceny żywności w Danii

Ceny są zróżnicowane. Najlepiej zapoznać się z aktualnymi cenami produktów na stronach sklepów. Wiele produktów można kupić w cenach takich jak w Polsce.

Najtańsze sieci to Aldi oraz Lidl i tak jak w Polsce, obniżone ceny poszczególnych produktów są na porządku dziennym . Innym marketem z często pojawiającymi się “kłującymi w oczy” cenami jest Fakta . Pozostałe sieci, jak Rema 1000 także oferują promocje - choć głównie w weekendy.  

W trzymaniu ręki na promocyjnym pulsie pomaga aplikacja z aktualnymi gazetkami wszystkich duńskich sieci MineTilBud: pobierz na telefon. W Danii sklepy są otwarte w każdą  niedzielę. Udanych zakupów 🛍️

Przykładowe ceny produktów w Danii (kliknij)



Przykładowe orientacyjne ceny :

Sklepy z używanymi artykułami 

Ubrania, garnki, talerze, sztućce, meble...Nie zabieraj do Danii całego dobytku. Wpadnij do Genbrug’a. Za nieduże pieniądze dostaniesz tutaj dosłownie wszystko.

Genbrugsbutikker - w skrócie Genbrug - to sklep typu second hand. W Danii jest ich mnóstwo i są niemal na każdym rogu - nawet w najmniejszym mieście, często na wsi.

Genbrug to po duńsku recykling, ale w tym kontekście oznacza sklep z używanymi artykułami - głównie odzież, ale także książki, meble, zabawki, naczynia i całe mnóstwo drobiazgów do domu. Czasem antyków.

Wiele sklepów “recyklingowych” jest prowadzonych przez organizacje charytatywne (jak Czerwony Krzyż), często zatrudniają wolontariuszy, a zysk przeznaczają na szczytne cele.


Atrakcje w Danii

Malownicze Królestwo Danii, będące jednocześnie najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy. 

Dania to piękny kraj o ciekawej historii, który turystów zachwyca niepowtarzalnym klimatem i krajobrazami.

Swą wyjątkowość zawdzięcza położeniu - większa część kraju leży na półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach, z czego tylko 76 jest zaludnionych. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze.

Przygotowaliśmy dla Was opisy ze zdjęciami 102 atrakcji (kliknij)

Przepisy prawne w Danii

Przepisy celne w Danii

Ceny paliwa w Danii

Większość stacji benzynowych w Danii jest bezobsługowych.

Paliwo występuje jako Pb 92, Pb 95 oraz Diesel. Paliwo 98 oktanowe występuje bardzo rzadko.

Ceny paliw w Danii zmieniają się kilka razy w ciągu dnia. Najtańsze paliwo jest zwykle w godzinach porannych.

Należy pamiętać, że czasami przy płatności  kartą płatniczą bank blokuje kwotę wyższą od tej którą faktycznie musimy zapłacić. Na przykład kwota wynikająca z tankowania to 300 kr, a blokada na koncie jest na kwotę 500 kr. W ten sposób bank zabezpiecza  płatność. Zwykle po 1 albo 2 dniach pozostała kwota wraca na konto bankowe.


Ceny paliwa

Ceny na dzień 10.10.2019

Tankowanie

Pierwszym krokiem po zaparkowaniu przy odpowiednim dystrybutorze jest  wczytanie karty płatniczej, można również zmienić język na angielski.

Następnie należy wpisać PIN

Po wprowadzeniu PIN pojawi się komunikat dotyczący wyboru odpowiedniego dystrybutora.

Po dokonaniu wyboru dystrybutora, zobaczymy komunikat informujący, że możemy rozpocząć tankowanie. Dopiero teraz fizycznie podnosimy „pistolet” do tankowania. 

Po zakończeniu tankowania należy odłożyć „pistolet”. 

Jeśli chcesz uzyskać paragon to należy wybrać opcje Kvittering. 


Popularne stacje paliw